Najwyższym szczytem Karpat jest Gerlach, nazywany także Gierlachem oraz Garłuchem. Wierzchołek góry sięga 2655 m.n.p.m. Znajduje się na terenie Słowacji, w grani bocznej Tatr Wysokich.

                  Gerlach góruje nad Doliną Wielicką, Doliną Batyżowiecką, Doliną Kaczą oraz Doliną Białej Wody. Zdobycie szczytu jest bardzo trudne, dlatego taką wyprawę można polecić wyłącznie wprawionym zdobywcom górskich szczytów. Ci, którzy się na to decydują, najczęściej docierają na szczyt wejściem od Doliny Wieleckiej, idąc przez Wielicką Próbę. Można dotrzeć tam również od Doliny Batyżowieckiej, poprzez Batyżowiecką Próbę. Masyw Gerlacha złożony jest z kilku wierzchołków. Mieczysław Karłowicz określił ten szczyt „królem tatrzańskim”. Pierwsze odnotowane wejścia na Gerlach miały miejsce w XIX wieku. Pierwsza wyprawa zimowa odbyła się w 1905 roku. Jeszcze na początku lat 30-tych XIX wieku za najwyższe szczyty uważano  Łomnicę, Krywań i Lodowy Szczyt. Dopiero pomiary Ludwika Greinera wykazały, że Gerlach jest od nich wyższy. Na Gerlachu panują surowe warunki klimatyczne, a okres wegetacyjny jest bardzo krótki, jednak znajdują się tutaj stanowiska 15 gatunków roślin naczyniowych.

                  Wejścia na Gerlach możliwe są wyłącznie latem, w towarzystwie doświadczonych przewodników. Turyści zainteresowani zdobyciem najwyższego szczytu w całych Tatrach mają możliwość skorzystania z obu wspomnianych dróg, dlatego przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z jednym i drugim szlakiem.