Jednym spośród najbardziej popularnych karpackich miast jest Krosno. To miasto w województwie podkarpackim, stanowiące siedzibę powiatu krośnieńskiego.

Zgodnie z odkryciami archeologicznymi, pierwsze ludzkie skupiska pojawiły się tutaj 6000 lat temu. Okres najszybszego rozwoju miasta przypada na XVI stulecie, które określa się mianem „krasieńskiego złotego wieku”. Pamiątką po dawnych czasach są liczne zabytki, wśród których znajdują się obiekty sakralne, cmentarze, pałace oraz kamienice. Na szczególną uwagę zasługuje Pałac Biskupi, który pochodzi z XVI wieku i stanowi obecnie siedzibę Muzeum Podkarpackiego. Spośród obiektów sakralnych wyróżnia się przede wszystkim Klasztor Jezuitów. Obecnie budynek jest siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Przez Krosno przebiega kilka szlaków turystycznych, między innymi Szlak Dziedzictwa Kulturowego Miasta Krosna, wędrując którym można podziwiać zabytkowe obiekty tego miasta. Na ulicy Piłsudskiego rozpoczyna się transgraniczny szlak rowerowy Beskidzkie Muzea. To szlak polsko-słowacki, który przebiega przez Beskid Niski i Pogórze i prowadzi głównie przez niezbyt często uczęszczane drogi lokalne. Szlakiem polsko-słowackim jest również Szlak Świątyń Karpackich. Na tej trasie znajduje się 35 najcenniejszych zabytków architektury sakralnej.

W Krośnie nie brakuje miejsc noclegowych o rozmaitym standardzie. W tym mieście można nocować zarówno w schronisku lub gospodarstwie agroturystycznym, jak i w eleganckim hotelu albo pensjonacie.