Najwyższym szczytem polskiej części Karpat są Rysy, których wysokość sięga 2503 m. n.p.m. Góra zlokalizowana jest na granicy polsko-słowackiej, na terenie Tatr Wysokich. Ma trzy wierzchołki, najwyższy z nich znajduje się w całości po stronie słowackiej. Wierzchołek północny jest najwyższej położonym punktem w Polsce.

  Powszechnie uważa się, że nazwa Rysy związana jest z ukośnym żlebem widocznym w masywie góry. W rzeczywistości jednak pochodzi ona od pożłobionych zboczy Niżnich Rysów, Żabiego Mnicha oraz Żabiego Szczytu Wyżnego. Obecną nazwę wymyślili górale. Pierwsze odnotowane wejścia miały miejsce w XIX wieku. W 1899 roku szczyt zdobyli Maria Skłodowska-Curie oraz Pierre Curie. Rysy to jeden z najpopularniejszych szczytów w Polsce. Od strony polskiej można wejść na nie ubezpieczoną trasą. Taka wyprawa wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Podczas wchodzenia na szczyt trzeba przejść przez zacienione miejsca, w których panują niskie temperatury i nierzadko zalegają płatki śniegu. Od momentu oficjalnego otwarcia trasy, zginęło na niej ponad 50 turystów. Jedną z najważniejszych przyczyn popularności szczytu jest roztaczająca się z niego panorama. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych widać stąd okolicę w promieniu 100 km. Ze szczytu widoczne są liczne szczyty i jeziora.

  Przekraczanie granicy jest możliwe pomiędzy 16 czerwca, a 31 października, ponieważ to właśnie w tym okresie szlak po stronie słowackiej jest otwarty. Przejście graniczne zostało zlikwidowane w 2007 roku, po wejściu Polski i Słowacji do strefy Schengen.