Szczawnica jest miastem zlokalizowanym na ternie Karpat, w paśmie pienińskim. Znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. To miejscowość bardzo ceniona przez turystów, a jednocześnie znane miasto uzdrowiskowe.

Pierwsze informacje na temat Szczawnicy pochodzą z początków XV wieku, jednak pewne jest, że okolica była zamieszkiwana jeszcze wcześniej. Po pierwszym rozbiorze miasto znalazło się na terenie Austrii. Pierwsze uzdrowisko powstało w XIX wieku. Szybki rozwój Szczawnicy rozpoczął się w latach 60-tych ubiegłego wieku. Miasto znane jest także z kajakarstwa górskiego. Jego początki sięgają 1934 roku, kiedy powołano Pienińską Sekcję Kajakową w tutejszym klubie sportowym Wisła Szczawnica. Klub został założony rok wcześniej przez dr Artura Karola Wernera oraz Czesława Winiarskiego. Obecnie nosi nazwę KS Pieniny w Szczawnicy. W mieście znajduje się również Stacja Narciarstwa Palenica z trasami narciarskimi o łącznej długości 4 km. Najdłuższa jest tak zwana Trasa Rodzinna, której długość wynosi 1800 m. Co więcej, na terenie tego miasta znajduje się 8 czynnych źródeł mineralnych. Przez Szczawnicę przebiega pięć szlaków turystycznych, między innymi szlak Szczawnica Dolna oraz Trzy Korony.

Każdego roku miasto odwiedza wielu turystów oraz spora liczba osób zainteresowanych leczeniem w tutejszych uzdrowiskach. Szczawnica jest również bardzo częstym celem wyjazdów kolonijnych dzieci i młodzieży. Z tego względu miasto zapewnia szeroką ofertę noclegową oraz gastronomiczną.